Sakarya Psikolog, Sakarya Psikoloji, oyun terapisi
FRAKTAL PSİKOLOJİ SAKARYA

Oyun Terapisi

Modern psikoloji bulgularına göre bireyler, problemlerini, içsel çatışmalarını ve endişelerini sağlıklı kanallarla ifade edebilirler ise yaşadıkları çatışmaları ve endişeleri azaltabilirler. 

 

Çocukların yetişkinler gibi kendi duygu, düşünce, beklenti ve çatışmalarını sözel dille (konuşma) ifade etme davranışı yeterince gelişmemiştir. Bu durumun temel nedeni çocukların zihinsel, duygusal, dilsel ve sosyal alanlarının bu dönemde tam anlamıyla gelişmemesinden kaynaklıdır. Fakat çocuklar yaşadıklarını, beklentilerini ve içsel çatışmalarını ifade edecek araçlara da sahiptir. Bu araçların en bilindik olanı ise oyundur.

 

Oyun; beslenme ve uyku gibi çocukların olmazsa olmaz en temel ihtiyaç alanlarındandır. Çocuklar doğal bir seyir içinde günlerini oynayarak geçirirken gelişmekte, öğrenmekte ve büyümektedir. 

 

Aynı zamanda oyun, çocukların çatışmalarını, kaygı durumlarını, problemlerini, mutluluğunu ifade etme aracıdır. Ruh sağlığı çalışanları oyunun bu özelliklerini kullanarak çocukların iç dünyasını anlayabilmek ve yaşadıklarının üstesinden gelmesini sağlamak için “oyun terapisi”ni sıklıkla kullanmaktadırlar. 

 

Oyun terapisinde uzmanlar, çocuğun oyun dünyasına katılır, kullandığı oyun dilini konuşur, ve bu oyun dilini kullanarak çocuğun problemlerini anlar ve oyunun doğal akışında çocuğun çatışmaları azaltabilirler. 

 

Oyun terapisi kapsamında Sakarya Fraktal Psikoloji’de aşağıdaki konularda çocuklara psikolojik/ruh sağlığı desteği sağlanmaktadır: 

little boy learns words from cards under the ABA therapy program at home at the table
FRAKTAL PSİKOLOJİ SAKARYA

Kukla Terapisi

Kukla terapisi, çocukların sözlü bir şekilde ifade edemedikleri düşüncelerini, duygularını, içsel çatışmalarını kuklalar aracılığıyla ifade ettikleri bir terapi çeşididir. Çocuklarda, dikkat dürtüsellik, zor yaşantılar ve travma, sınır problemleri gibi alanlarda kullanılabilmektedir.

Kum Tepsisi Terapisi

Kum tepsisi terapisi, her gelişim döneminden danışanlar ile kullanılmaktadır. Kum tepsisi terapisi, sözel olmayan bir iletişim aracı olarak belirli kum tepsisi materyallerini kullanarak kişinin kendi içindeki ve kişilerarası sorunların açığa çıkarılarak işlenmesini içeren, danışan ya da terapist tarafından kolaylaştırılan dışavurumcu ve yansıtıcı bir psikoterapi biçimidir.

 

 

Kum tepsisi terapisi; çocuklar, ergenler, yetişkinler ile bireyler, gruplar, çiftler ve aileler ile gerçekleştirilen süreçlerde uygulanabilmektedir.

 

FRAKTAL PSİKOLOJİ SOSYAL MEDYA

SAKARYA PSİKOLOG
SAKARYA PSİKOLOJİ

SAKARYA GETAP
FRAKTAL PSİKOLOJİ

İLETİŞİM

Copyright © 2022 fraktalpsikoloji.com

Bizi Arayın
Sohbete başla.
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?