Sakarya Psikolog, Sakarya Psikoloji

DİSOSİYATİF KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Nedir? Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir? Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Nedir? Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir? Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Tedavisi nedir?

 

 

Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Nedir?

Disosiyatif kişilik bozukluğunu (çoklu kişilik bozukluğu), bireyin kendi kimliğinin dışında başka kişi ya da kişilerin de var olmasıyla karakterize edilen bir ruhsal bozukluk şeklinde tarif edebiliriz. Başka bir deyişle, kişinin içinde bir bireyin daha (bu birey bazen birden fazla da olabilir) var olduğunu hissetmesidir. Kişi gerçekte hissettiği duygu ve düşüncelerin başkasına ait olduğu kanısındadır.

 

Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Disosiyatif kişilik bozukluğunun ortaya çıkmasında birçok nedenden söz edilebilir; Aile içi travmatik olaylar, istismar yaşantısı, akran zorbalığı, sosyal ve kültürel yetişme ortamı ve bu ortamlarda maruz kalınan ya da şahit olunan travmatik yaşantılar gibi durumların çoklu kişilik bozukluğu oluşmasında rol oynadığını görmekteyiz.

 

Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Dissosiyatif kişilik bozukluğu yaşayanlar, özellikle ilgili alterler bedene hakim olduğu anlarda yaşadıkları kişilik bölünmelerinin zaman zaman farkında bile olmazlar. Bu kimlikler arasındaki geçiş çok hızlı ve ani bir şekilde olabilmektedir. Genelde stres ya da belli bir travmatik durum, zihnin bölünmesine yani yeni artellerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. En yaygın görülen belirtiler ise aşağıda listelenen şekildedir.

 

 

 • Çok şiddetli baş ağrıları
 • Gerçek düşüncelerden kopma hali
 • Kaygı bozukluğu
 • Gerçek olmayan algılamalar
 • Dikkat dağınıklığı
 • Birbirinden tutarsız davranışlar
 • Bellek yitimi
 • Kendine fiziki olarak zarar verme girişimleri
 • Yeme veya uyku düzeninde ciddi değişimler
 • Sürekli uyuma isteği
 • Zihin içerisinde yoğun olarak yaşanan bir kavga hali
 • Yoğun bir şekilde iç ses duyma
 • Kendini, sahip olduğu cinsiyetin dışında hissetme hali
 • Madde bağımlılığı
 • İntihar girişimleri
 

Dissosiyatif kişilik bozukluğu yaşayan bireyde yukarıda belirtilen belirtilerin hepsi eksiksiz olarak yer almasa da pek çoğu yoğun veya düşük şiddetli olarak kendini kişide göstermektedir.

 

 

Disosiyatif Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisi uygun bir psikoterapi yöntemi ve ilaç desteği ile mümkün olabilmektedir. Disosiyatif kişilik bozukluğu belirtilerinin pek çoğu danışan ile terapi sürecinde ortaya çıkar. Danışanlar terapiye başlayana kadar sahip olduğu diğer kişiliklerinden yani alterlerden genellikle haberdar değildirler. Danışanlar terapi sürecinde alter kişiliklerin farkına varmaya başlarlar ve terapi süreci ilerledikçe de alter kişiliklerin sayısı artar. Çoklu kişilik bozukluğu olan hastanın psikoterapi sürecinde terapist, alter kişiliklerle ayrı ayrı konuşur terapistin buradaki asıl amacı danışanın sahip olduğu bu alter kişilikler arasında bir ittifak kurup olabildiğince birbirlerine yaklaştırmaktır. Bu şekilde kendileri ile konuşulan alter kişilikler zamanla birleşmeyi kabul ederler.

KAYNAKÇA

Tamam, L., Özpoyraz, N., & Ünal, M. (1996). Çoğul kişilik bozukluğu (Dissosiyatif kimlik bozukluğu): Bir gözden geçirme. 3P Dergisi, 4(1), 45.

 

ÖZDEN, M. Ş. (2018). TRAVMA VE DİSSOSİYATİF BOZUKLUKLAR: GENEL BİR BAKIŞ. Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi, 3(3), 71-76.

 

Akcan, G., & Öztürk, E. (2018). Dissosiyatif temel belirtiler ve temel psikoterapötik yaklaşımlar. Turkiye Klinikleri Psychology‐Special Topics, 3, 20-30.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Arayın
Sohbete başla.
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?