Sakarya Psikolog, Sakarya Psikoloji
Sakarya Psikolog, Sakarya Psikoloji
FRAKTAL PSİKOLOJİ SAKARYA

Neurofeedback Yöntemi ve Uygulamaları

Beyin, duyu yolları ile gelen uyarıcıları (ses, ışık, renk, şekil vb.) işleyerek, bu uyarıcıları kodlar, depolar ve ihtiyaç anında geri getirerek onları kullanır. Bu sistem bozulduğunda, gelen sinyaller sağlıklı bir şekilde zihinde işlenemez ve dolayısıyla tepkiler düzensizleşir. Bu sürecin düzeltilmesi için, ilaçlar tedavi sürecinde kullanıldığı bilinmektedir. Fakat son yıllarda, bu sürecin düzeltilmesi için ilaçların yanında ya da bazen onun yerine tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemleri geliştirildiği görülmektedir. Kişinin beynindeki elektiriksel akımlarının (beyin dalgalarının) pozitif bir şekilde değiştirmesine, düzenlemesine katkı sağlayan bir öğrenme yöntemi olan Neurofeedback yöntemi bunlardan biridir. Kişiler, bir bilgisayar ve ekran yardımı ile beyin aktivitelerini izleyerek ve bu aktivitelerini yönlendirerek, kendi beynine egzersiz yaptırırlar. Sistematik ve belirli periyodlarla yapılan bu egzersizlerle, beyne gelen uyarıcıların daha sağlıklı bir işlenmesi, beyinde yeni bağlantıların ve yolların kurulması sağlanır.

Ülkemizde yakın bir geçmişi olan Neurofeedback yöntemi, yaklaşık 30-35 yıldır yurtdışında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle üniversitelerde deneysel ve uygulama araştırmalarında aktif bir şekilde bu yöntem kullanılmaktadır.  Neurofeedback yöntemi, kişilerin dikkat dağınıklığı, odaklanma, hiperaktivite ve dürtüsellik sorunlarının azaltılması amacıyla geliştirilmiştir.

 

Neurofeedback’in uygulandığı bireylerin zihinsel becerilerinin arttığı, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sorunlarının çözümünde, % 80-90’ lara ulaşan başarının elde edildiği kanıtlanmıştır. Son yıllarda Neurofeedback’in kullanım alanlarının genişlediği, kaygı ve obsesyon (takıntı) gibi psikolojik problemlerin çözümü için de kullanıldığı görülmektedir. 

 

Neurofeedback yöntemi kapsamında Sakarya Fraktal Psikoloji’de aşağıda yardım alanlarında bireylere psikolojik yardım/ruh sağlığı desteği sağlamaktadır: 

Doctor Doing Brain Medical Exam On Old Woman In Hospital

FRAKTAL PSİKOLOJİ SOSYAL MEDYA

SAKARYA PSİKOLOG
SAKARYA PSİKOLOJİ

SAKARYA GETAP
FRAKTAL PSİKOLOJİ

İLETİŞİM

Copyright © 2020 fraktalpsikoloji.com

Bizi Arayın
Sohbete başla.
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?